Niemcy
wtorek, 03 września 2013 13:44

Wizyta w Prien, Niemcy
(23-27 kwietnia 2013)

W szóstej mobilności w ramach projektu Comenius jako przedstawicielki delegacji polskiej udział wzięły: dyrektor naszej szkoły Bożena Kondratiuk, szkolny koordynator projektu Agnieszka Jackiewicz oraz uczennice: Gabriela Jóźwiak i Marta Murawska. Było to bardzo ważne spotkanie, ponieważ w Prien odbyło się podsumowanie naszego całego projektu oraz miał miejsce Kongres Młodzieży jedenastu państw biorących udział w projekcie. Poniżej zamieszczamy krótki opis przebiegu wizyty widziany oczyma naszych uczennic:

WTOREK, 23.04.2013r.

Pierwszy dzień naszej podróży zaczął się bardzo wcześnie, bo już o 5 rano musiałyśmy być na lotnisku. Nasz samolot wystartował o 6.30 i o 8.05 byłyśmy w Monachium. Gdy tylko wysiadłyśmy z samolotu nie mogłyśmy uwierzyć własnym oczom, lotnisko było tak ogromne, że nie wiedziałyśmy, w która stronę trzeba iść. Na szczęście w końcu udało nam się znaleźć taśmę, na której były nasze bagaże i ruszyłyśmy na pociąg. Podróż pociągiem była niedługa, więc dość szybko znalazłyśmy się w miejscu docelowym, w miejscowości Prien am Chiemsee. Na peronie czekali już na nas uczniowie, biorący udział w wymianie oraz Thomas, organizator całej mobilizacji. Nie spodziewałyśmy się, że tak ciepło nas przywitają. Od razu udałyśmy się na krótki spacer po miejscowości, a później do domu Mikky, u której spędziłyśmy cały wyjazd. Poznałyśmy całą jej rodzinę, a po obiedzie Mikky zabrała nas na przejażdżkę ze swoim przyjacielem po ich miasteczku. Spędziłyśmy z nimi naprawdę miły wieczór, a miejscowość okazała się niesamowicie malownicza i piękna.

ŚRODA, 24.04.2013r.

Następny dzień zaczęłyśmy równie wcześnie jak pierwszy. Po śniadaniu razem z Mikky udałyśmy się do jej szkoły na dwie pierwsze lekcje, były to biologia i język angielski. Miałyśmy okazję zobaczyć jak wygląda lekcja w niemieckiej szkole. Było to ciekawe przeżycie, ponieważ odbywa się to trochę inaczej niż w Polsce, ale nauczyciele i uczniowie okazali się bardzo mili i starali się umilić nam naszą obecność na lekcji. Później wszyscy uczestnicy mobilności zebrali się przed szkołą, aby zrobić sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie i wysłuchać przemowy dyrektora szkoły. Przed południem cała młodzież wzięła udział w grach sportowych na sali gimnastycznej, aby lepiej się poznać i zintegrować. Przed wspólnym obiadem odbyła się też próba do "Kongresu Młodzieży", a po nim wycieczka łódką na sławną wyspę Herrenchiemsee. Podczas pobytu na wyspie mieliśmy okazję odwiedzić zamek króla Francji i obejrzeć piękną naturę, jaka tam występuje. Wieczorem wszyscy biorący udział w mobilności spotkali się w lokalnej restauracji "GH Alpenblick", aby zjeść coś po męczącym dniu, a przy okazji obejrzeć pokaz lokalnych, bawarskich tańców ludowych.

CZWARTEK, 25.04.2013r.

Ten dzień zaczęłyśmy jak zawsze pysznym śniadaniem u naszej „niemieckiej rodziny” i o mało co nie spóźniłyśmy się na pociąg, który zawiózł nas pod szkołę – Ludwig Thoma Gymnasium. Tam miałyśmy czas na zostawienie swoich rzeczy i przygotowanie się na wycieczkę. Około godziny 9.00 pod szkołę podjechał autokar, którym udałyśmy się wraz z resztą grupy w góry – Alpy Bawarskie. Zaczęliśmy od obejrzenia pokazu ptaków, największe wrażenie zrobił na nas orzeł amerykański, po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć to niebezpieczne i zarazem piękne zwierzę z tak bliskiej odległości.

Po pokazie czekał na nas wyciąg. Kiedy do niego wsiadłyśmy i ruszyłyśmy w górę wszystko za nami stawało się bardzo małe i dalekie, na pewnej wysokości przestałam spoglądać w dół z powodu strachu. Po wyjściu z wyciągu to co zobaczyłyśmy było nie do opisania! Bawarskie Alpy rozciągały się pasmami dookoła nas, malownicze wioski wydawały się z tej perspektywy jeszcze mniejsze, a w niektórych częściach gór znajdował się śnieg, który był wielką atrakcją dla młodzieży z Turcji i Grecji. Pogoda dopisywała, więc zjedliśmy obiad na świeżym powietrzu w restauracji „Sonnenalm”.

Po powrocie do szkoły zmieniłyśmy sportowe stroje na eleganckie i zaczęły się oczekiwania do „Kongresu Młodzieży”. Trwał on około 3-4 godzin, każda szkoła miała okazję się zaprezentować, dowiedziałyśmy się wielu ważnych rzeczy o ochronie środowiska i skarbach natury europejskiej.

Po kongresie wszyscy udaliśmy się na kolację w bufecie szkolnym, a następnie piętro niżej czekała na nas dyskoteka, na której długo tańczyłyśmy.

PIĄTEK, 26.04.2013r.

Cały dzień spędziłyśmy w Austrii, a dokładniej Salzburgu. Oprócz tego, że miałyśmy okazję zobaczenia wielu zabytków i ciekawych miejsc to czekał nas także czas wolny. Chodziłyśmy rożnymi uliczkami i podziwiałyśmy wystawy sklepów. Kosztowałyśmy „czekoladek Mozarta”, widziałyśmy jego muzeum, spędziłyśmy trochę czasu na bardzo zielonej trawie przy rzece nieopodal mostów miłości.

Wieczorem po powrocie z Salzburga czekał nas grill u jednej z niemieckich dziewczyn (u której mieszkali nasi koledzy i koleżanki ze Słowenii). Spędziłyśmy z nimi bardzo miły wieczór.

SOBOTA, 27.04.2013

Dzień powrotu. Bardzo ciężko było nam  pożegnać się z pozostałymi uczestnikami programu, a najbardziej z Mikky, u której mieszkałyśmy.

Pociągiem udałyśmy się do Monachium, gdzie wraz z opiekunami zwiedzałyśmy to ogromne miasto (sklepy, wystawy, rynek, kamienice, ratusz, kościoły, parki).

O godzinie 15 miałyśmy samolot do Polski. Ten wyjazd był niezapomniany i z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. Miałyśmy okazję poznać wielu niezapomnianych  ludzi, podszkolić język, a także nabyć nową wiedzę. Z wielką chęcią wzięłybyśmy jeszcze raz udział w takim projekcie międzynarodowym.

Opracowały: Gabriela Jóźwiak i Marta Murawska

Linki do relacji z pobytu w Niemczech w języku angielskim znajdują się poniżej:

http://www.natural-treasures.eu/index.php/meetings-for-nature/185-7th-nature-mobility-germany-day-1.html

http://www.natural-treasures.eu/index.php/meetings-for-nature/186-7th-nature-mobility-germany-day-2.html

http://www.natural-treasures.eu/index.php/meetings-for-nature/187-7th-nature-mobility-germany-day-3.html

Opis Kongresu Młodzieży w języku angielskim znajduje się poniżej:

http://www.natural-treasures.eu/index.php/meetings-for-nature/191-agnieszka-jackiewicz-a-thomas-gerl.html