Kreta
czwartek, 05 września 2013 18:41

Wizyta w Ierapetra (Grecja)
(23-30 września 2012)

W dniach 23-30.09.2012 nauczyciele Beata Piełowska i Emil Cieślak uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu nauczycieli w Ierapetra (Kreta) w ramach projektu Comenius "Natural Treasures of Europe".

W trakcie pobytu nauczyciele uczestniczyli w zajęciach terenowych, w trakcie których zostali zapoznani z osobliwościami wyspy min. z licznymi endemicznymi roślinami. Zajęcia miały miejsce np. w Ha Canyon i na terenie rezerwuaru wodnego Bramiana. Ponadto gospodarze zorganizowali kilka wycieczek krajoznawczych min. na sąsiednią wyspę Chryssi.

W trakcie pobytu w Ierapetra nauczyciele wzięli udział w seminarium na temat ochrony rodzimych gatunków roślin i zwierząt oraz edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na wyspie.
Odbyło się również spotkanie robocze, na którym ustalono program następnych zjazdów: we Francji i w Niemczech.

Organizatorzy zadbali również o przyjemności kulinarne uczestników, umożliwiając próbowanie różnych przysmaków kuchni śródziemnomorskiej.

Szczegółowy program mobilności  obejmował:

 • Zwiedzanie unikatowego rezerwatu przyrody na wyspie Chrissi – poznanie historii lokalnego osadnictwa, zwiedzanie miejscowej plaży i wybrzeża. Poznanie roślinności endemicznej znajdującej się na wyspie
 • Zwiedzanie unikatowego rezerwatu przyrody (wysychającego jeziora) umiejscowionego w terenach wyżynnych Krety – poznawanie unikatowego krajobrazu i lokalnej fauny
 • Zwiedzanie rozpadliny górskiej nieopodal miasteczka Ierapetra, oprowadzenie ze studentem lokalnej uczelni oraz wyjaśnienie genezy i natury rozpadliny skalnej
 • Zwiedzenie grecko-katolickiej świątyni położonej nieopodal rozpadliny skalnej
 • Zwiedzanie szkoły w miasteczku Ierapetra – rozmowy i konsultacje z nauczycielami, uczniami, poznanie systemu edukacji na Krecie oraz warunków nauki uczniów w szkole
 • Zwiedzanie miasteczka Tsoutsouros – poznanie historii miasta i historii osadnictwa na Krecie
 • Spotkanie z pracownikami placówki WWF na Krecie – wysłuchanie wykładu na temat miejscowej flory i fauny. Prowadzący przedstawili Kretę jako unikatowe środowisko bogate w unikatowe i endemiczne gatunki flory i fauny. Poznanie w trakcie wykładu unikatowego charakteru środowiska lokalnego; wysychających zbiorników wodnych, migracji ptaków, zmian w roślinności w przeciągu roku. W trakcie wykładu przedstawiony został również wpływ działania człowieka i osadnictwa, rozwoju miast i wsi na charakter środowiska lokalnego.
 • Spożywanie specjałów lokalnej kuchni, oraz tradycyjnych potraw kuchni greckiej.
 • Oszacowanie dotychczas wykonanej pracy nad projektem, dokonania poszczególnych państw, analiza i refleksja nad wykonaną pracą. Wyciągnięcie wniosków do dalszej pracy nad projektem.
 • Sesje robocze określające plany i założenia na Kongres Młodzieży w Niemczech.
 • Zwiedzanie miasteczka Agios Nikolaos – zapoznanie się z lokalnym środowiskiem, unikatowymi darami natury oraz możliwościami pozyskiwania surowców używanych w rozmaitych celach (leczniczych, spożywczych, higienicznych, budowlanych)
 • Zwiedzanie portu i miasteczka Heraklion – poznanie lokalnych tradycji i kultury, geografii oraz unikatowego charakteru miasteczka.

Relacja z wizyty w Grecji znajduje się na stronie międzynarodowej projektu:

http://www.natural-treasures.eu/index.php/meetings-for-nature/167-4th-mobility-to-ierapetra-crete-greece.html

Opracowali: Beata Piełowska i Emil Cieślak