Łotwa
czwartek, 05 września 2013 18:43

Wizyta w Ventspils, Łotwa
(18-22 czerwca 2013)

W ostatniej mobilności w Ventspils na Łotwie uczestniczyli szkolni koordynatorzy projektu Comenius „Natural Treasures of Europe”. Spotkanie miało głównie charakter roboczy, dotyczyło wspólnych ustaleń związanych z pisaniem raportu końcowego oraz przydziałem zadań dla poszczególnych krajów. Większość czasu spędzonego razem stanowiły tzw. „working sessions”, na których dokonaliśmy ewaluacji projektu oraz omówiliśmy zasady wypełniania formularza końcowego oraz bazy EST.

Nie zabrakło również momentów na podziwianie bioróżnorodności łotewskiego krajobrazu i elementów kulturowych. Pierwszego dnia pobytu mieliśmy okazję podziwiać Rygę, gdzie zorganizowano dla nas wycieczkę z przewodnikiem po tym bogatym w zabytki mieście. W drugim dniu wizyty na Łotwie mieliśmy możliwość podziwiania Siguldy, administracyjnego centrum Narodowego parku Gauja, miasta Vidzemskiej wyżyny, wyróżniającego się niepowtarzalną pięknością swojej przyrody. Stąd otwierał się nam widok na historyczną dolinę Gauji.

Kolejnym niezapomnianym punktem programu było zwiedzanie groty Gutmana, która znajduje się niedaleko miasta Sigulda, w dolinie rzeki Gauja i jest największą naturalną grotą w krajach nadbałtyckich. Jaskinia ma około 20 metrów długości, 12 metrów szerokości i 10 metrów wysokości. Dla miejscowych Łotyszy grota stanowi od wieków miejsce wręcz kultowe. Już w zamierzchłych starożytnych czasach plemię Liwów składało w jaskini ofiary pogańskim bogom.

Mieliśmy również możliwość zobaczenia tajemniczego bunkra sowieckiego w Ligatne, co okazało się ciekawym przeżyciem historycznym.

Zwiedziliśmy również miejscowość Ventspils z przewodnikiem, port w tej miejscowości, nabrzeże oraz Staldzene, miejscową plażę.

Kolejnym punktem zapoznawania się z naturalnymi skarbami Łotwy był wyjazd do Kuldiga, podziwianie wodospadu Venta oraz wizyta w piaskowej jaskini Riezupe.

W ostatnim dniu pobytu gospodarze zorganizowali dla nas wykład o środowisku naturalnym, jego ochronie oraz porcie w Ventspils Freeport Business Centre. Po wykładzie mieliśmy możliwości krótkiej przejażdżki statkiem po Bałtyku.

Opracowała: Agnieszka Jackiewicz