Dzień mózgu
czwartek, 05 września 2013 19:15

„Dzień mózgu”

15.03.2013 klasa IIIa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Biologii, dotyczącym funkcjonowania mózgu.

Podczas warsztatów prowadzonych przez dr Jolantę Orzeł-Gryglewską uczniowie zapoznali się z budową i funkcjonowaniem układu nerwowego człowieka, odkryli tajemnice najbardziej zagadkowego i niezwykłego narządu ludzkiego ciała, jakim jest mózg. Celem zajęć było propagowanie i popularyzowanie wiedzy o tym „najważniejszym i najbardziej tajemniczym z ludzkich organów”, którego wielu zagadek nauka jeszcze nie rozwikłała.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, między innymi, na ile mózg da się oszukać za pomocą iluzji wzrokowych, czy mózg ma płeć, jak lepiej zapamiętywać informacje i szybko czytać oraz co mózg „lubi jeść”.

Młodzież uczestniczyła również w multimedialnym pokazie prezentującym trójwymiarową budowę różnych struktur mózgu człowieka. W czasie warsztatów można było również poskładać mózg z poszczególnych jego elementów.

Uczniowie obserwowali także zastosowanie stymulacji elektrycznej mózgu w terapii chorób neurologicznych oraz zapoznali się z aparaturą do stymulacji elektrycznej mózgu u zwierząt.

Link do relacji z |”Dnia Mózgu” w języku angielskim znajduje się poniżej:
http://www.natural-treasures.eu/index.php/meetings-for-nature/183-the-brain-day.html

opracowała: Agnieszka Jackiewicz


This project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the authors. The Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained herein.