EDJ 2014
środa, 25 marca 2015 20:13

Europejski Dzień Języków 2014

Dnia 3 grudnia 2014 roku, w XX LO w Gdańsku, obchodziliśmy Europejski Dzień Języków - coroczne święto języków ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy.

Z tej okazji, nauczyciele języków obcych, wspólnie z uczniami, przygotowali koncert „Pod dachami Europy”, w czasie którego mogliśmy podziwiać talenty wokalne, taneczne, aktorskie, plastyczne i językowe uczniów naszej szkoły.

Prowadzący uroczystość zabrali nas na spacer pod dachami Londynu i Dublina, gdzie mogliśmy wysłuchać znanych utworów w języku angielskim, w wykonaniu Karoliny Chełkowskiej i Magdaleny Pawłowskiej, odwiedzić irlandzki pub oraz obejrzeć pokaz tańca irlandzkiego. W czasie spaceru pod dachami Madrytu, bawiliśmy się przy gorących hiszpańskich rytmach w wykonaniu pana Daniela Łumianka i ucznia z klasy II f - Wojciecha Rutkowskiego.

Następnie przenieśliśmy się na spacer pod dachami Berlina, by usłyszeć Sylwię Sobieraj w piosence „Auflosen” i jedną z najsłynniejszych sonat w historii muzyki - Sonatę Patetyczną Ludwiga van Beethovena, w wykonaniu Wojciecha Wojdy. Uczniowie z klasy II d i II f przygotowali także pokaz popularno-ludowego tańca niemieckiego „Die Mühle”.
Ostatnim punktem koncertu był spacer pod dachami Paryża, w czasie którego wystąpiła Magdalena Pawłowska w utworze „Je veux”francuskiej piosenkarki ZAZ, której głos porównywany jest do wokalu Edith Piaf. Uczniowie z klasy II d wykonali natomiast utwór francuskiej grupy Tragédie, a Aleksander Cuch z klasy II f bitboksował hit muzyczny „Alors on danse” Stromae. Na zakończenie spaceru, udaliśmy się do najsłynniejszego kabaretu na świecie - Moulin Rouge, dzięki uczennicom z klasy II f: Andżelice Bargańskiej, Agacie Biernacik, Kamili Chyła, Paulinie Jóźwik oraz Julii Zwolakiewicz, które zatańczyły brawurowo francuskiego kankana.
W czasie koncertu, mieliśmy również okazję poznać wiele ciekawostek, związanych z odwiedzanymi krajami i ich mieszkańcami.
Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem i wywołał wiele pozytywnych emocji. Całą uroczystość uświetniły przepiękne dekoracje wykonane przez naszych uczniów. Była to niewątpliwie prawdziwa uczta dla oka i ucha, która miała na celu przybliżenie bogactwa i różnorodności  językowej  Europy oraz zachęcenie uczniów do nauki języków obcych.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, których autorami są m.in. Dominika Herholz i Kacper Kukier z klasy III b
.
GALERIA