mobilności zagraniczne
środa, 25 listopada 2015 20:42

2015

Maltę kojarzymy najczęściej z wakacjami, rasą psów lub krzyżem maltańskim. Natomiast dla mnie Malta to przede wszystkim kościoły, których na tej małej wyspie jest 365 oraz szkoły językowe, których jest ok. 35. Do jednej z nich – ETI (Executive Training Institute w St. Julian’s, organizacji specjalizującej się w szkoleniach przeznaczonych dla nauczycieli) udałam się w lipcu 2015 roku, w celu doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Doskonalenie językowe kadry nauczycielskiej", realizowanego w naszej szkole, który uzyskał akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER),współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kurs trwał dwa tygodnie (20-31 lipca 2015), zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 do 14.30. Grupy były 5 - 7 osobowe i tworzyli je nauczyciele z różnych krajów europejskich oraz pedagodzy, psycholodzy i dyrektorzy szkół. Nauka języka angielskiego polegała przede wszystkim na rozmowach i dyskusjach na różne tematy np. dotyczących systemów szkolnictwa w poszczególnych państwach, zarządzania klasą, zastosowania technologii informacyjnej w pracy nauczyciela, czy problemów, z którymi spotykają się nauczyciele w swojej pracy. Mieliśmy okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe, zapoznać się z nowymi metodami pracy, porównać odmienne systemy edukacyjne obowiązujące w różnych krajach Europy. Bardzo ciekawe i użyteczne okazały się wszystkie materiały związane z CLIL; w dziedzinie tej ETI wiedzie prym na skalę europejską.

Zajęcia odbywały się w nowoczesnych salach wykładowych wyposażonych w doskonałe pomoce naukowe. Czas wolny spędzaliśmy w przestronnym salonie studenckim, do naszej dyspozycji była również pracownia komputerowa oraz biblioteka, gdzie można było wypożyczyć podręczniki, czasopisma, nagrania CD oraz płyty DVD. Szkolenie było prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych native speakerów posiadających duże doświadczenie w pracy z nauczycielami, którzy opracowali program nauczania dopasowany do potrzeb i oczekiwań naszej grupy.


Oprócz nauki szkoła zadbała również o zorganizowanie nam czasu wolnego przez organizację wycieczek do najciekawszych miejsc Malty. Moim zdaniem najciekawszą była wycieczka do dwóch prehistorycznych świątyń pochodzących z V- III w p.n.e. Interesujące były również wycieczki do stolicy tego kraju Valetty, czy starej stolicy Mdiny. Duże wrażenie zrobił na mnie film, który obejrzeliśmy w muzeum, który dotyczył historii Malty - taki mały kraj, a tak dużo wydarzeń było jego udziałem. Dzięki wycieczkom kulturoznawczym mogliśmy poznać kulturę, historię, architekturę tego anglojęzycznego kraju oraz doskonalić język angielski w praktyce.

Malta to również mieszkańcy – życzliwi, uśmiechnięci, gościnni i oczywiście świetnie mówiący w języku angielskim, który jest w tym kraju językiem urzędowym.
Mój pobyt na Malcie był niezwykle owocny, nie tylko we wrażenia, ale również w nowe znajomości, które nawiązałam z nauczycielami z różnych krajów europejskich, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami.

Beata Piełowska